Déčko - odstartoval kanál pro děti

02.09.2013 23:59

Česká televize (ČT) přichystala na poslední srpnový den dárek pro své diváky - spoustila dva nové programy dětský ČT:D (tzv. Déčko) a kanál věnovaný kultuře a umění ČT art. Veřejnoprávní médium si pro nové programy vystačí s jednou programovou pozicí - přes den od 6:00 do 20:00 hodin bude pozici využívat dětský kanál a od 20:00 hodin na stejné předvolbě najdou diváci vysílání ČT art. V budoucnu se mají kanály osamostatnit.

 

Dětský kanál ČT:D nabídne také zábavní a vzdělávací pořady, dále také dětské filmy a pohádky, publicistiku, zahraniční dokumenty, sport a animace. Děti v předškolním a mladším věku najdou své pořady v ranních a dopoledních hodinách, ostatní spíše v podvečerních.

Většina dětských pořadů se přesune z ČT1 a ČT2 na nový okruh ČT:D s výjimkou rodinných filmů, velkých pohádek a Večerníčku.

V sobotu ve 20:00 hodin odstartoval ČT šestý kanál - ČT art. Poprvé v historii bude mít televize v hlavním vysílacím čase ucelenou zpravodajskou relace o kultuře s živými vstupy z akcí. Zpravodajství doplní pravidelný publicistický a diskusní talk show k tématům z vybrané oblasti kultury. ČT art bude vysílat pořady o výtvarném umění, divadle a kultuře.

Kde naladit vysílání ČT:D a ČT art

Programy ČT:D a ČT art jsou dostupné ze satelitu Astra 3B (23,5°E) na Irdeto a ICE kartách satelitní platformy Skylink. Na starších CryptoWorks kartách Skylink a CS Link nejsou programy dostupné, podobně nejsou programy kryptovány i pro Irdeto karty CS Link.

Stanice jsou umístěny do nejnižší programové nabídky DIGITAL, kterou je možné přijímat po úhradě servisního poplatku. Další možností je zkonvertovat stávající dekódovací kartu Skylink a Kartu ČT, která je osvobozena od servisních poplatků ale lze s ní přijímat jen programy ČT.

technické parametry:

satelit: Astra 3B (23,5°E)
kmitočet: 12,525 GHz
polarizace: vertikální
SR: 27500
FEC: 3/4
norma: DVB-S
modulace: QPSK

ČT:D a ČT art jsou na satelitu dostupné jen v nabídce Skylink. Konkurenční platforma freeSATzatím se zařazením nových programů nepočítá. Podobná situace je i u Digi TV, která momentálně nemá volnou kapacitu pro zařazení dalších stanic.

Nové kanály ČT:D a ČT art jsou dostupné také bezplatně a to v DVB-T multiplexu Regionální síť 7, kterou provozuje společnost Progress Digital podnikatele Radima Pařízka. Regionální síť 7 obsahuje programy ČT1 HD, ČT2 HD, ČT Sport HD (vše MPEG-4/HD) a dále Retro Music Television (MPEG-2/SD). Od 31.8.2013 bude šířit i dětský a kulturní kanál veřejnoprávního vysílatele (v MPEG-2/SD). Tato nová DVB-T síť má v současnosti nízké pokrytí - uvádí se kolem 90% obyvatel ČR, nicméně praxe ukazuje, že pokrytí je zatím horší.

Frekvence MPX 7 jsou uvedeny v předchozím článku.

Zpět

Vyhledávání

© Marek Bezoušek 2010 Všechna práva vyhrazena.