Regionální MPX7- programy ČT ve vysokém rozlišení a Retro music TV startují

25.05.2013 19:02

ČT spouští ČT1 HD, ČT2 HD a ČT Sport HD v DVB-T

logoČeská televize (ČT) dnes spouští 3 programy ve vysokém rozlišení v DVB-T - ČT1 HD, ČT2 HD a ČT Sport HD. V září je doplní programy ČT:D a ČT art v SD rozlišení. Veřejnoprávní médium k šíření HD obsahu a nových stanic využije částečně DVB-T Regionální síť 7 společnosti Progress DigitalRadima Pařízka.

V roce 60. výročí učinila Česká televize další krok směrem k budoucímu rozvoji HD vysílání na českém území a českým divákům zpřístupní hned tři terestrické kanály ve vysokém rozlišení. Od 1. května – dne, kdy Československá televize před 60 lety začala se svým vysíláním, tak diváci budou moci sledovat ČT1 HD, ČT2 HD a ČT sport HD v pozemním vysílání. Česká televize si současně zajistila i potřebný prostor pro vysílání připravovaných kanálů ČT :D a ČT art. Oba kanály odstartují na jednom vysílacím okruhu 31. srpna 2013.

logoPo konzultacích s Českým telekomunikačním úřadem a telekomunikačními operátory se Česká televize rozhodla do doby, než bude známo celkové řešení terestrického vysílání po roce 2015, využít části Regionální sítě 7 jako rozšíření možností existujícího multiplexu veřejné služby. „Díky tomu můžeme v duchu televize veřejné služby nabídnout divákům další bonus, kterým je pozemní vysílání ve špičkové HD kvalitě hned tří z našich kanálů. Věřím, že diváci tento krok ocení, zvlášť je-li to dva dny před startem Mistrovství světa v ledním hokeji, který díky České televizi budou moci sledovat v té nejvyšší kvalitě zdarma v pozemním vysílání,“ říká generální ředitel České televize Petr Dvořák.

Vzhledem k tomu, že Českou republiku čeká nové kolo kmitočtového plánování, jehož cílem má být uvolnění dalších kmitočtů dosud sloužících televiznímu vysílání a jehož první výsledky mohou být známy až po roce 2015, nebylo možno dále vyčkávat na definitivní řešení problému terestrického vysílání. Česká televize se proto rozhodla dočasně do roku 2017 využít dostupných regionálních sítí či kmitočtů různých poskytovatelů. Základem tohoto řešení je využití části Regionální sítě 7 jako rozšíření možností existujícího multiplexu veřejné služby. Česká televize dnes uzavřela dohodu s provozovatelem Regionální sítě 7 firmou Progress Digital.

Televize veřejné služby tak uzavřela jednání s telekomunikačními operátory a ČTÚ o struktuře a rozvoji terestrického vysílání do roku 2017. Stalo se tak i na základě vyhodnocení existujících možností rozšíření multiplexu veřejné služby, tak aby umožňoval rozvoj nových vysílacích technologií, regionalizaci vysílání České televize, rozvoj doplňkových služeb a zároveň nabídl i vysílání České televize ve vysokém rozlišení.

Provoz tohoto rozšíření bude plně odpovídat zákonným povinnostem České televize a bude obsahovat vysílání programů ČT1 HD, ČT2 HD a ČT sport HD. Od září 2013 zde bude vysílán i kombinovaný program ČT :D a ČT art v SD rozlišení. Zkušební provoz části tohoto rozšíření multiplexu veřejné služby bude zahájen 1. května 2013 v souvislosti s oslavami zahájení televizního vysílání na území tehdejšího Československa před šedesáti lety.

Přijaté řešení vytváří časový prostor pro hledání životaschopné dlouhodobé koncepce terestrického digitálního vysílání v ČR. ČT je připravena tento proces maximálně podpořit a spolupracovat s ČRa, ČTÚ, dalšími orgány státní správy a zainteresovanými subjekty na realizovatelné a provozně i ekonomicky udržitelné koncepci přechodu na vysílání ve standardu DVB-T2, která je nutnou podmínkou budoucího efektivního kmitočtového plánování, bez něhož se bezproblémový rozvoj digitálního terestrického televizního vysílání a bezdrátových vysokorychlostních datových sítí neobejde.

Mapa pokrytí zkušebního vysílání – MPX1a v regionální síti 7:


obrázek

Vysílače s HD programy České televize: (pon. některé vysílače budou postupně v provozu)

vysílání Stanoviště Kanál Polarizace ERP [dBW] ERP [W]
Benešov Kozmice 23 horizontální 46 40 000
Brno-Jihlavská Jihlavská 47 horizontální 40 10 000
České Budějovice Kleť 32 horizontální 48 63 100
Jáchymov Klínovec 50 horizontální 44 25 100
Jihlava Jeníkov 50 horizontální 43 20 000
Olomouc Slavonín 50 horizontální 40 10 000
Plzeň vodárna 38 horizontální 45 31 600
Praha-Ládví Ládví 37 horizontální 43 20 000
Praha-Novodvorská Novodvorská 37 horizontální 40 10 000
Trutnov Černá hora 21 horizontální 43 20 000
Uherské Hradiště Rovnina 41 horizontální 40 10 000
Ústí nad Labem Krušnohorská 21 horizontální 40 10 000
Zlín Segment 41 horizontální 27 500


Multiplex Regionální sítě 7 bude obsahovat následující programy:

* ČT1 HD
* ČT2 HD
* ČT Sport HD
* od září ČT:D / ČT art (sdílený SD kanál)

využito informací ČT

 

Zpět

Vyhledávání

© Marek Bezoušek 2010 Všechna práva vyhrazena.